47 National Champions

268 All-America Awards

Licensed to Grand Valley State University
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 11/1/2019 08:19 PM
                           GVSU vs. NMU - 11/1/2019                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Northern Michigan University  'A'                      NT    1:47.23   11  
     1) Helm, Rachel 21                 2) Arnold, Briana Y 19            
     3) Irelan, Maddy R 21              4) Perello-Ferrer, Pilar 19       
       26.82    57.01  1:23.02  1:47.23                                    
  2 Grand Valley State University  'A'                     NT    1:47.90    4  
     1) De Cort, Melina 19              2) Wihebrink, Delaney A 18        
     3) Licari, Bianca M 18             4) Peasley, Kelly D 18            
       27.63    56.85  1:23.68  1:47.90                                    
  3 Northern Michigan University  'B'                      NT    1:50.61    2  
     1) Engesser, Jules A 18            2) Springhetti, Katharina 21      
     3) Joerger, Jenna C 18             4) Vaitkus, Maggie L 20           
       28.47    59.05  1:25.82  1:50.61                                    
  4 Grand Valley State University  'B'                     NT    1:51.46  
     1) Farber, Rebecca C 18            2) Laurich, Samantha E 19         
     3) Kulbaciauskaite, Meda 19        4) Meeuwsen, Claire E 19          
       29.05    59.96  1:26.77  1:51.46                                    
  5 Grand Valley State University  'C'                     NT    1:55.10  
     1) Blair, Cami O 18                2) Hoeve, Paige C 21              
     3) Sauerbrei, Abigail L 20         4) Weaver, Sidney L 21            
       29.65  1:01.70  1:29.95  1:55.10                                    
  6 Northern Michigan University  'C'                      NT    1:57.43  
     1) Londergon, Lucy A 19            2) Elzinga, Katrina J 19          
     3) Melendez-Rivero, Lauren K 18    4) Love, Emma J 19                
              1:04.56  1:31.37  1:57.43                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grand Valley State University  'A'                     NT    1:33.30   11  
     1) Shalamon, Harry 21              2) Hawkins, Keegan M 19           
     3) Novikau, Dzmitry 22             4) Saura Armengol, Oscar 21       
       23.64    49.44  1:12.10  1:33.30                                    
  2 Northern Michigan University  'A'                      NT    1:33.50    4  
     1) Budai, Lajos 23                 2) Camera, Roberto 20             
     3) Kapustin, Maks E 22             4) Amillo-Escobedo, Ivan 19       
       23.79    49.81  1:12.55  1:33.50                                    
  3 Grand Valley State University  'B'                     NT    1:37.04    2  
     1) Miret Sala, Roger 19            2) Sallee, Trevor A 19            
     3) Kruse, Markus 20                4) Hart, Jake E 18                
       24.63    52.30  1:15.65  1:37.04                                    
  4 Grand Valley State University  'C'                     NT    1:37.39  
     1) Ellis, Noah A 19                2) Dies, Evan M 19                
     3) Zlotnick, Joe 20                4) Ganzer, Owen K 19              
       25.17    52.52  1:15.70  1:37.39                                    
  5 Northern Michigan University  'B'                      NT    1:39.27  
     1) Busse, Jon L 20                 2) Konigsberg, Sam N 19           
     3) Graydon, Conor A 19             4) Bauer, Henry P 20              
       25.26    53.58  1:17.56  1:39.27                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shiff, Neta               20 Grand Valley              NT   10:20.45    9  
       28.37    58.77  1:29.56  2:00.42  2:31.18  3:02.08  3:33.28  4:04.43
     4:35.79  5:07.09  5:38.17  6:09.43  6:40.74  7:12.18  7:43.74  8:15.30
     8:47.04  9:18.63  9:50.22 10:20.45                                    
  2 Goebel, Melina            21 Grand Valley              NT   10:37.39    4  
       29.22  1:00.28  1:31.82  2:03.64  2:35.57  3:07.68  3:39.66  4:11.60
     4:44.13  5:16.56  5:49.22  6:22.06  6:54.82  7:27.44  8:00.28  8:32.97
     9:05.29  9:36.99 10:08.46 10:37.39                                    
  3 Arakelian, Maria N        18 Nmu Wildcats              NT   10:37.63    3  
       28.81    59.15  1:30.45  2:02.49  2:34.39  3:06.67  3:39.02  4:11.80
     4:44.19  5:16.79  5:49.21  6:21.23  6:53.42  7:25.78  7:58.65  8:31.15
     9:03.82  9:36.12 10:08.01 10:37.63                                    
  4 Pasquire, Nicola R        21 Nmu Wildcats              NT   10:51.01    2  
       29.65  1:01.37  1:33.78  2:06.65  2:39.59  3:12.35  3:45.32  4:18.48
     4:51.59  5:24.61  5:57.76  6:30.92  7:04.04  7:36.89  8:09.51  8:42.36
     9:14.94  9:47.57 10:19.60 10:51.01                                    
  5 Jacob, Erin P             18 Grand Valley              NT   10:51.89    1  
       29.50  1:01.48  1:33.89  2:06.45  2:39.19  3:11.95  3:44.79  4:17.46
     4:50.35  5:23.47  5:56.52  6:29.83  7:03.13  7:36.32  8:09.31  8:42.33
     9:15.21  9:47.94 10:20.63 10:51.89                                    
  6 Rasmussen, Stefanie L     20 Nmu Wildcats              NT   11:19.86  
       30.17  1:02.85  1:36.37  2:10.20  2:43.76  3:17.66  3:51.38  4:25.70
     4:59.99  5:34.32  6:08.74  6:43.15  7:17.63  7:52.29  8:26.83  9:01.41
     9:36.26 10:11.14 10:45.94 11:19.86                                    
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodyear, Jesse           20 Grand Valley              NT    9:31.80    9  
       25.72    54.75  1:23.79  1:53.11  2:22.13  2:51.26  3:20.33  3:49.38
     4:16.37  4:44.71  5:13.27  5:41.82  6:10.76  6:39.26  7:08.34  7:37.28
     8:06.34  8:34.70  9:03.42  9:31.80                                    
  2 Zach, Ondrej              22 Nmu Wildcats              NT    9:35.27    4  
       26.57    55.14  1:24.01  1:53.14  2:22.14  2:51.47  3:20.41  3:49.62
     4:18.22  4:47.19  5:16.06  5:44.89  6:14.52  6:43.33  7:12.18  7:41.13
     8:09.82  8:38.54  9:07.62  9:35.27                                    
  3 Bartels, Moritz           21 Grand Valley              NT    9:38.64    3  
       26.39    55.19  1:24.34  1:53.59  2:22.92  2:52.15  3:21.47  3:50.54
     4:19.73  4:48.89  5:18.23  5:47.43  6:16.64  6:45.96  7:15.24  7:44.25
     8:13.18  8:42.06  9:10.80  9:38.64                                    
  4 Cabel, Austin T           18 Grand Valley              NT   10:02.09    2  
       27.12    56.42  1:26.27  1:56.24  2:26.41  2:56.66  3:27.05  3:57.47
     4:28.06  4:58.81  5:29.28  5:59.91  6:30.65  7:01.49  7:32.34  8:03.03
     8:33.47  9:03.85  9:33.66 10:02.09                                    
  5 Lewis, Levi R             20 Nmu Wildcats              NT   10:27.20    1  
       27.59    58.23  1:29.30  2:00.69  2:32.00  3:03.54  3:35.01  4:06.94
     4:39.12  5:11.50  5:44.08  6:16.20  6:48.64  7:20.70  7:53.27  8:24.59
     8:55.39  9:26.66  9:57.83 10:27.20                                    
  6 Combs, Grant J            18 Nmu Wildcats              NT   10:36.75  
       28.88  1:00.17  1:31.91  2:03.41  2:34.80  3:06.75  3:38.37  4:10.87
     4:42.52  5:14.98  5:47.73  6:19.96  6:52.65  7:24.27  7:56.81  8:29.06
     9:01.52  9:34.17 10:06.20 10:36.75                                    
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goebel, Melina            21 Grand Valley              NT    1:56.62    9  
       28.08    57.48  1:27.26  1:56.62                                    
  2 Shiff, Neta               20 Grand Valley              NT    1:57.09    4  
       28.07    58.07  1:28.38  1:57.09                                    
  3 Perello-Ferrer, Pilar     19 Nmu Wildcats              NT    1:58.12    3  
       28.35    58.74  1:29.57  1:58.12                                    
  4 Gnewuch, Gabby E          18 Grand Valley              NT    1:59.04    2  
       28.10    58.38  1:28.74  1:59.04                                    
  5 Gastrow, Franny R         18 Nmu Wildcats              NT    2:01.11    1  
       28.49    58.91  1:30.23  2:01.11                                    
  6 Spajic, Gabriella D       21 Nmu Wildcats              NT    2:01.17  
       28.44    58.72  1:29.93  2:01.17                                    
 -- Weaver, Sidney L          21 Grand Valley              NT   X2:00.41  
       27.62    57.76  1:29.18  2:00.41                                    
 -- Love, Emma J              19 Nmu Wildcats              NT   X2:01.06  
       29.89  1:01.28  1:31.26  2:01.06                                    
 -- Londergon, Lucy A         19 Nmu Wildcats              NT   X2:02.20  
       28.53    59.73  1:31.12  2:02.20                                    
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miret Sala, Roger         19 Grand Valley              NT    1:43.17    9  
       24.89    51.75  1:17.66  1:43.17                                    
  2 Amillo-Escobedo, Ivan     19 Nmu Wildcats              NT    1:43.64    4  
       24.95    52.20  1:18.30  1:43.64                                    
  3 Vruggink, Cade M          20 Grand Valley              NT    1:45.07    3  
       25.28    52.36  1:19.17  1:45.07                                    
  4 Reinhold, Jonas           21 Nmu Wildcats              NT    1:45.84    2  
       24.58    51.78  1:19.32  1:45.84                                    
  5 Mullen, Daniel B          20 Grand Valley              NT    1:46.42    1  
       24.39    51.45  1:19.05  1:46.42                                    
  6 Busse, Jon L              20 Nmu Wildcats              NT    1:49.68  
       24.95    52.87  1:21.46  1:49.68                                    
 -- Grainer, Callaway F       18 Grand Valley              NT   X1:50.03  
       26.12    54.31  1:22.48  1:50.03                                    
 -- James, Tristan T          20 Grand Valley              NT   X1:50.90  
       26.09    54.30  1:22.73  1:50.90                                    
 -- Loshinskie, Jonathan E    21 Grand Valley              NT   X1:51.56  
       25.96    54.41  1:22.90  1:51.56                                    
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helm, Rachel              21 Nmu Wildcats              NT      56.93    9  
       27.47    56.93                                                      
  2 De Cort, Melina           19 Grand Valley              NT      58.36    4  
       28.15    58.36                                                      
  3 Kulbaciauskaite, Meda     19 Grand Valley              NT    1:00.92    3  
       29.08  1:00.92                                                      
  4 Joerger, Jenna C          18 Nmu Wildcats              NT    1:01.66    2  
       29.86  1:01.66                                                      
  5 Blair, Cami O             18 Grand Valley              NT    1:03.32    1  
       30.75  1:03.32                                                      
  6 Melendez-Rivero, Lauren   18 Nmu Wildcats              NT    1:04.20  
       31.15  1:04.20                                                      
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Budai, Lajos              23 Nmu Wildcats              NT      50.79    9  
       24.85    50.79                                                      
  2 Shalamon, Harry           21 Grand Valley              NT      51.85    4  
       24.98    51.85                                                      
  3 Ellis, Noah A             19 Grand Valley              NT      53.33    3  
       25.33    53.33                                                      
  4 Smyth, Tabor A            21 Grand Valley              NT      53.96    2  
       26.21    53.96                                                      
  5 Kapocius, Erikas          19 Nmu Wildcats              NT      54.42    1  
       26.46    54.42                                                      
  6 Graydon, Conor A          19 Nmu Wildcats              NT      57.28  
       27.34    57.28                                                      
 -- Dedert, Conner R          19 Grand Valley              NT     X55.19  
       26.51    55.19                                                      
 -- Louria, John M            18 Grand Valley              NT     X56.09  
       27.33    56.09                                                      
 -- Bloedow, Jonathan W       19 Grand Valley              NT     X56.39  
       27.34    56.39                                                      
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wihebrink, Delaney A      18 Grand Valley              NT    1:05.16    9  
       30.33  1:05.16                                                      
  2 Laurich, Samantha E       19 Grand Valley              NT    1:07.68    4  
       31.88  1:07.68                                                      
  3 Springhetti, Katharina    21 Nmu Wildcats              NT    1:08.91    3  
       32.69  1:08.91                                                      
  4 Arnold, Briana Y          19 Nmu Wildcats              NT    1:09.36    2  
       32.51  1:09.36                                                      
  5 Borregard, Dayna L        18 Grand Valley              NT    1:10.29    1  
       33.13  1:10.29                                                      
  6 Elzinga, Katrina J        19 Nmu Wildcats              NT    1:18.26  
       36.85  1:18.26                                                      
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hawkins, Keegan M         19 Grand Valley              NT      57.75    9  
       27.66    57.75                                                      
  2 Camera, Roberto           20 Nmu Wildcats              NT      58.24    4  
       27.96    58.24                                                      
  3 Nabih, Ahmed              21 Grand Valley              NT      58.27    3  
       27.62    58.27                                                      
  4 Dies, Evan M              19 Grand Valley              NT      59.99    2  
       28.17    59.99                                                      
  5 Konigsberg, Sam N         19 Nmu Wildcats              NT    1:04.07    1  
       30.23  1:04.07                                                      
  6 Saman-Khajegi, Amir       24 Nmu Wildcats              NT    1:05.24  
       30.27  1:05.24                                                      
 -- Sallee, Trevor A          19 Grand Valley              NT   X1:00.84  
       28.53  1:00.84                                                      
 -- Panzl, Drew J             18 Grand Valley              NT   X1:01.24  
       28.77  1:01.24                                                      
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Font-Cantarero, Txell     17 Nmu Wildcats              NT    2:08.56    9  
       29.68  1:02.19  1:35.88  2:08.56                                    
  2 Spajic, Gabriella D       21 Nmu Wildcats              NT    2:10.22    4  
       29.24  1:01.98  1:35.66  2:10.22                                    
  3 Licari, Bianca M          18 Grand Valley              NT    2:10.36    3  
       29.04  1:01.72  1:35.71  2:10.36                                    
  4 Sauerbrei, Abigail L      20 Grand Valley              NT    2:15.96    2  
       29.85  1:03.79  1:39.64  2:15.96                                    
  5 Brereton, Charlotte W     19 Grand Valley              NT    2:16.74    1  
       30.68  1:05.16  1:40.82  2:16.74                                    
  6 Clark, Casie J            20 Nmu Wildcats              NT    2:17.34  
       29.90  1:03.42  1:39.51  2:17.34                                    
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saura Armengol, Oscar     21 Grand Valley              NT    1:51.23    9  
       24.02    51.76  1:20.85  1:51.23                                    
  2 Goodyear, Jesse           20 Grand Valley              NT    1:55.11    4  
       25.38    54.10  1:24.28  1:55.11                                    
  3 Kruse, Markus             20 Grand Valley              NT    1:57.31    3  
       25.35    55.22  1:25.93  1:57.31                                    
  4 Reinhold, Jonas           21 Nmu Wildcats              NT    1:57.46    2  
       26.13    56.28  1:27.47  1:57.46                                    
  5 Zach, Ondrej              22 Nmu Wildcats              NT    1:58.37    1  
       27.07    57.38  1:28.38  1:58.37                                    
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Michaela G        18 Nmu Wildcats              NT      24.67    9  
  2 Peasley, Kelly D          18 Grand Valley              NT      24.96    4  
  3 Meeuwsen, Claire E        19 Grand Valley              NT      25.11    3  
  4 Farber, Rebecca C         18 Grand Valley              NT      25.21    2  
  5 Vaitkus, Maggie L         20 Nmu Wildcats              NT      25.48    1  
  6 Engesser, Jules A         18 Nmu Wildcats              NT      25.72  
 -- Love, Emma J              19 Nmu Wildcats              NT     X26.05  
 -- Irelan, Maddy R           21 Nmu Wildcats              NT     X26.38  
 -- Hoeve, Paige C            21 Grand Valley              NT     X26.74  
 -- Rudeen, Riyah R           19 Nmu Wildcats              NT     X26.96  
 -- Ryan, Lauren M            21 Grand Valley              NT     X27.16  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Budai, Lajos              23 Nmu Wildcats              NT      21.85    9  
  2 Hart, Jake E              18 Grand Valley              NT      22.00    4  
  3 Novikau, Dzmitry          22 Grand Valley              NT      22.09    3  
  4 Turner, David M           20 Grand Valley              NT      22.14    2  
  5 Bauer, Henry P            20 Nmu Wildcats              NT      22.34    1  
  6 Biclawski, Michael J      21 Nmu Wildcats              NT      22.67  
 -- Ganzer, Owen K            19 Grand Valley              NT     X22.50  
 -- Zlotnick, Joe             20 Grand Valley              NT     X22.61  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karasek, Mikayla          21 Grand Valley              NP     290.48    9  
  2 Grossman, Mary B          20 Nmu Wildcats              NP     277.05    4  
  3 Kimble, Jamie M           21 Nmu Wildcats              NP     259.12    3  
  4 Taormina, Nicole          21 Grand Valley              NP     246.14    2  
  5 Gunderson, Ellie S        19 Nmu Wildcats              NP     231.07    1  
  6 Schafer, Allyson          19 Grand Valley              NP     228.82  
 -- Carlson, Nicole           20 Grand Valley              NP    X246.44  
 -- Van Nuil, Stephanie       19 Grand Valley              NP    X189.45  
 -- Horowitz, Sarah           19 Grand Valley              NP    X155.62  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerasimchuk, Illusha      18 Grand Valley              NP     277.57    9  
  2 Kelly, Christopher        20 Grand Valley              NP     232.20    4  
  3 Burciaga, Nick            26 Grand Valley              NP     220.65    3  
  4 Leach, Ryan M             18 Nmu Wildcats              NP     174.37    2  
  5 Glover, Ryan J            19 Nmu Wildcats              NP     145.50    1  
  6 Garland, Andrew M         20 Nmu Wildcats              NP     128.55  
 -- Fields, Wrigley           18 Grand Valley              NP    X262.35  
 -- Miller, Alexander         21 Grand Valley              NP    X235.57  
 -- Steinley, Brandon         20 Grand Valley              NP    X150.23  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Michaela G        18 Nmu Wildcats              NT      53.29    9  
       25.77    53.29                                                      
  2 Peasley, Kelly D          18 Grand Valley              NT      53.69    4  
       25.50    53.69                                                      
  3 Farber, Rebecca C         18 Grand Valley              NT      54.60    3  
       26.08    54.60                                                      
  4 Meeuwsen, Claire E        19 Grand Valley              NT      55.22    2  
       26.51    55.22                                                      
  5 Engesser, Jules A         18 Nmu Wildcats              NT      56.22    1  
       26.98    56.22                                                      
  6 Vaitkus, Maggie L         20 Nmu Wildcats              NT      56.43  
       27.09    56.43                                                      
 -- Weaver, Sidney L          21 Grand Valley              NT     X55.80  
       26.83    55.80                                                      
 -- Rasmussen, Stefanie L     20 Nmu Wildcats              NT     X57.75  
       27.84    57.75                                                      
 -- Jacob, Erin P             18 Grand Valley              NT     X57.92  
       27.99    57.92                                                      
 -- Elzinga, Katrina J        19 Nmu Wildcats              NT   X1:03.15  
       30.05  1:03.15                                                      
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amillo-Escobedo, Ivan     19 Nmu Wildcats              NT      46.77    9  
       22.84    46.77                                                      
  2 Saura Armengol, Oscar     21 Grand Valley              NT      46.91    4  
       23.00    46.91                                                      
  3 Kapustin, Maks E          22 Nmu Wildcats              NT      48.07    3  
       23.32    48.07                                                      
  4 Hart, Jake E              18 Grand Valley              NT      48.24    2  
       23.24    48.24                                                      
  5 Novikau, Dzmitry          22 Grand Valley              NT      48.48    1  
       23.31    48.48                                                      
  6 Saman-Khajegi, Amir       24 Nmu Wildcats              NT      49.31  
       23.73    49.31                                                      
 -- Ganzer, Owen K            19 Grand Valley              NT     X48.79  
       24.04    48.79                                                      
 -- Turner, David M           20 Grand Valley              NT     X49.43  
       24.14    49.43                                                      
 -- Mullen, Daniel B          20 Grand Valley              NT     X49.45  
       24.01    49.45                                                      
 -- Dedert, Conner R          19 Grand Valley              NT     X49.49  
       23.75    49.49                                                      
 -- Biclawski, Michael J      21 Nmu Wildcats              NT     X49.92  
       24.14    49.92                                                      
 -- Louria, John M            18 Grand Valley              NT     X51.14  
       24.19    51.14                                                      
 -- Graydon, Conor A          19 Nmu Wildcats              NT     X51.26  
       24.34    51.26                                                      
 -- Combs, Grant J            18 Nmu Wildcats              NT     X52.02  
       25.10    52.02                                                      
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helm, Rachel              21 Nmu Wildcats              NT    2:04.49    9  
       29.22  1:00.15  1:31.98  2:04.49                                    
  2 De Cort, Melina           19 Grand Valley              NT    2:10.14    4  
       29.98  1:02.53  1:35.96  2:10.14                                    
  3 Font-Cantarero, Txell     17 Nmu Wildcats              NT    2:13.88    3  
       31.48  1:05.26  1:40.04  2:13.88                                    
  4 Sauerbrei, Abigail L      20 Grand Valley              NT    2:14.13    2  
       31.72  1:05.28  1:40.09  2:14.13                                    
  5 Blair, Cami O             18 Grand Valley              NT    2:17.08    1  
       32.08  1:06.39  1:41.99  2:17.08                                    
  6 Melendez-Rivero, Lauren   18 Nmu Wildcats              NT    2:20.27  
       32.64  1:08.08  1:44.39  2:20.27                                    
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shalamon, Harry           21 Grand Valley              NT    1:48.62    9  
       25.06    52.42  1:20.63  1:48.62                                    
  2 Miret Sala, Roger         19 Grand Valley              NT    1:58.55    4  
       27.41    57.35  1:27.98  1:58.55                                    
  3 Smyth, Tabor A            21 Grand Valley              NT    1:59.04    3  
       28.01    58.14  1:28.59  1:59.04                                    
  4 Lewis, Levi R             20 Nmu Wildcats              NT    2:02.26    2  
       28.33    59.46  1:31.13  2:02.26                                    
  5 Busse, Jon L              20 Nmu Wildcats              NT    2:03.07    1  
       27.97    59.19  1:31.18  2:03.07                                    
  6 Konigsberg, Sam N         19 Nmu Wildcats              NT    2:05.68  
       29.17  1:01.00  1:33.38  2:05.68                                    
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laurich, Samantha E       19 Grand Valley              NT    2:23.57    9  
       33.37  1:09.81  1:46.87  2:23.57                                    
  2 Springhetti, Katharina    21 Nmu Wildcats              NT    2:24.54    4  
       33.17  1:09.69  1:46.85  2:24.54                                    
  3 Wihebrink, Delaney A      18 Grand Valley              NT    2:26.44    3  
       33.42  1:10.62  1:48.62  2:26.44                                    
  4 Arnold, Briana Y          19 Nmu Wildcats              NT    2:32.86    2  
       36.17  1:15.06  1:54.00  2:32.86                                    
  5 Borregard, Dayna L        18 Grand Valley              NT    2:32.93    1  
       34.84  1:14.15  1:53.30  2:32.93                                    
  6 Clark, Casie J            20 Nmu Wildcats              NT    2:34.99  
       35.26  1:14.27  1:54.63  2:34.99                                    
 -- Londergon, Lucy A         19 Nmu Wildcats              NT   X2:33.82  
       35.32  1:14.73  1:54.80  2:33.82                                    
 -- Ryan, Lauren M            21 Grand Valley              NT   X2:33.97  
       35.31  1:14.37  1:54.44  2:33.97                                    
 -- Hoeve, Paige C            21 Grand Valley              NT   X2:35.75  
       35.30  1:14.73  1:55.24  2:35.75                                    
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hawkins, Keegan M         19 Grand Valley              NT    2:05.64    9  
       28.42  1:00.41  1:33.02  2:05.64                                    
  2 Nabih, Ahmed              21 Grand Valley              NT    2:07.30    4  
       29.03  1:01.29  1:34.27  2:07.30                                    
  3 Kapocius, Erikas          19 Nmu Wildcats              NT    2:12.79    3  
       30.57  1:04.78  1:39.34  2:12.79                                    
  4 Dies, Evan M              19 Grand Valley              NT    2:14.04    2  
       29.84  1:03.60  1:38.26  2:14.04                                    
  5 Camera, Roberto           20 Nmu Wildcats              NT    2:15.37    1  
       29.76  1:03.90  1:39.32  2:15.37                                    
  6 Loshinskie, Jonathan E    21 Grand Valley              NT    2:27.12  
       32.61  1:09.24  1:47.96  2:27.12                                    
 -- Sallee, Trevor A          19 Grand Valley              NT   X2:13.28  
       29.85  1:03.39  1:37.88  2:13.28                                    
 -- Panzl, Drew J             18 Grand Valley              NT   X2:17.07  
       30.69  1:05.55  1:41.52  2:17.07                                    
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shiff, Neta               20 Grand Valley              NT    5:06.38    9  
       28.58    59.02  1:29.65  2:00.48  2:31.33  3:02.27  3:33.26  4:04.66
     4:35.89  5:06.38                                                      
  2 Goebel, Melina            21 Grand Valley              NT    5:15.39    4  
       28.88    59.49  1:30.94  2:03.23  2:35.94  3:08.72  3:41.11  4:13.46
     4:45.64  5:15.39                                                      
  3 Arakelian, Maria N        18 Nmu Wildcats              NT    5:15.67    3  
       29.01  1:00.15  1:31.71  2:03.58  2:36.19  3:08.80  3:41.26  4:13.76
     4:46.01  5:15.67                                                      
  4 Gastrow, Franny R         18 Nmu Wildcats              NT    5:17.29    2  
       29.42  1:00.78  1:32.63  2:04.73  2:36.92  3:09.33  3:41.81  4:13.92
     4:46.08  5:17.29                                                      
  5 Gnewuch, Gabby E          18 Grand Valley              NT    5:20.14    1  
       28.99  1:00.30  1:32.24  2:04.24  2:36.62  3:08.91  3:41.75  4:14.70
     4:47.85  5:20.14                                                      
  6 Pasquire, Nicola R        21 Nmu Wildcats              NT    5:25.68  
       30.03  1:02.44  1:35.09  2:07.98  2:41.22  3:14.06  3:46.82  4:19.92
     4:53.17  5:25.68                                                      
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodyear, Jesse           20 Grand Valley              NT    4:43.67    9  
       24.46    52.21  1:20.86  1:49.35  2:18.39  2:48.12  3:16.76  3:46.13
     4:15.54  4:43.67                                                      
  2 Bartels, Moritz           21 Grand Valley              NT    4:45.84    4  
       26.34    54.95  1:23.86  1:53.04  2:22.28  2:51.32  3:20.41  3:49.66
     4:18.52  4:45.84                                                      
  3 Zach, Ondrej              22 Nmu Wildcats              NT    4:46.00    3  
       26.25    55.11  1:24.58  1:54.09  2:23.39  2:52.99  3:22.03  3:50.84
     4:19.05  4:46.00                                                      
  4 Vruggink, Cade M          20 Grand Valley              NT    4:48.77    2  
       26.39    56.16  1:26.63  1:56.75  2:26.00  2:55.65  3:24.38  3:53.14
     4:21.35  4:48.77                                                      
  5 Reinhold, Jonas           21 Nmu Wildcats              NT    5:03.05    1  
       26.40    56.35  1:27.06  1:57.94  2:28.56  2:59.34  3:30.29  4:01.72
     4:33.17  5:03.05                                                      
  6 Combs, Grant J            18 Nmu Wildcats              NT    5:09.05  
       28.65    59.06  1:30.01  2:01.39  2:32.74  3:03.80  3:35.15  4:06.64
     4:38.05  5:09.05                                                      
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Michaela G        18 Nmu Wildcats              NT      58.68    9  
       27.92    58.68                                                      
  2 Font-Cantarero, Txell     17 Nmu Wildcats              NT      59.77    4  
       28.73    59.77                                                      
  3 Licari, Bianca M          18 Grand Valley              NT      59.92    3  
       28.81    59.92                                                      
  4 De Cort, Melina           19 Grand Valley              NT    1:00.45    2  
       28.44  1:00.45                                                      
  5 Joerger, Jenna C          18 Nmu Wildcats              NT    1:02.39    1  
       29.25  1:02.39                                                      
  6 Sauerbrei, Abigail L      20 Grand Valley              NT    1:03.05  
       29.54  1:03.05                                                      
 -- Love, Emma J              19 Nmu Wildcats              NT   X1:00.11  
       28.12  1:00.11                                                      
 -- Rudeen, Riyah R           19 Nmu Wildcats              NT   X1:04.30  
       29.91  1:04.30                                                      
 -- Brereton, Charlotte W     19 Grand Valley              NT   X1:05.59  
       30.71  1:05.59                                                      
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saura Armengol, Oscar     21 Grand Valley              NT      49.72    9  
       23.54    49.72                                                      
  2 Kruse, Markus             20 Grand Valley              NT      52.64    4  
       24.29    52.64                                                      
  3 Shalamon, Harry           21 Grand Valley              NT      52.80    3  
       24.47    52.80                                                      
  4 Bauer, Henry P            20 Nmu Wildcats              NT      53.52    2  
       25.12    53.52                                                      
  5 Kapustin, Maks E          22 Nmu Wildcats              NT      54.92    1  
       25.06    54.92                                                      
  6 Graydon, Conor A          19 Nmu Wildcats              NT      57.64  
       26.24    57.64                                                      
 -- Zlotnick, Joe             20 Grand Valley              NT     X53.68  
       24.79    53.68                                                      
 -- Bloedow, Jonathan W       19 Grand Valley              NT     X55.45  
       25.95    55.45                                                      
 -- Biclawski, Michael J      21 Nmu Wildcats              NT     X55.51  
       26.28    55.51                                                      
 -- Grainer, Callaway F       18 Grand Valley              NT     X55.92  
       25.73    55.92                                                      
 -- Saman-Khajegi, Amir       24 Nmu Wildcats              NT     X56.42  
       26.64    56.42                                                      
 -- James, Tristan T          20 Grand Valley              NT     X57.34  
       26.26    57.34                                                      
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karasek, Mikayla          21 Grand Valley              NP     276.60    9  
  2 Grossman, Mary B          20 Nmu Wildcats              NP     266.18    4  
  3 Kimble, Jamie M           21 Nmu Wildcats              NP     236.17    3  
  4 Taormina, Nicole          21 Grand Valley              NP     223.42    2  
  5 Gunderson, Ellie S        19 Nmu Wildcats              NP     220.20    1  
  6 Schafer, Allyson          19 Grand Valley              NP     203.92  
 -- Carlson, Nicole           20 Grand Valley              NP    X239.39  
 -- Van Nuil, Stephanie       19 Grand Valley              NP    X191.17  
 -- Horowitz, Sarah           19 Grand Valley              NP    X152.47  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelly, Christopher        20 Grand Valley              NP     257.63    9  
  2 Burciaga, Nick            26 Grand Valley              NP     243.89    4  
  3 Leach, Ryan M             18 Nmu Wildcats              NP     187.32    3  
  4 Gerasimchuk, Illusha      18 Grand Valley              NP     182.52    2  
  5 Glover, Ryan J            19 Nmu Wildcats              NP     144.14    1  
  6 Garland, Andrew M         20 Nmu Wildcats              NP     142.94  
 -- Fields, Wrigley           18 Grand Valley              NP    X224.18  
 -- Miller, Alexander         21 Grand Valley              NP    X171.45  
 -- Steinley, Brandon         20 Grand Valley              NP    X105.83  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laurich, Samantha E       19 Grand Valley              NT    2:12.38    9  
       28.91  1:01.72  1:39.17  2:12.38                                    
  2 Springhetti, Katharina    21 Nmu Wildcats              NT    2:15.04    4  
       29.99  1:06.61  1:44.13  2:15.04                                    
  3 Wihebrink, Delaney A      18 Grand Valley              NT    2:15.19    3  
       29.97  1:05.02  1:43.79  2:15.19                                    
  4 Joerger, Jenna C          18 Nmu Wildcats              NT    2:15.41    2  
       29.65  1:05.16  1:44.18  2:15.41                                    
  5 Licari, Bianca M          18 Grand Valley              NT    2:16.50    1  
       29.41  1:07.28  1:46.75  2:16.50                                    
  6 Spajic, Gabriella D       21 Nmu Wildcats              NT    2:16.68  
       29.42  1:04.11  1:44.43  2:16.68                                    
  7 Clark, Casie J            20 Nmu Wildcats              NT    2:18.99  
       29.72  1:06.97  1:46.91  2:18.99                                    
 -- Londergon, Lucy A         19 Nmu Wildcats              NT   X2:19.21  
       30.40  1:06.24  1:46.91  2:19.21                                    
 -- Ryan, Lauren M            21 Grand Valley              NT   X2:22.99  
       30.79  1:09.73  1:49.92  2:22.99                                    
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miret Sala, Roger         19 Grand Valley              NT    1:54.35    9  
       24.71    53.16  1:27.88  1:54.35                                    
  2 Hawkins, Keegan M         19 Grand Valley              NT    1:54.44    4  
       25.05    55.46  1:27.74  1:54.44                                    
  3 Nabih, Ahmed              21 Grand Valley              NT    1:54.48    3  
       24.77    54.43  1:28.13  1:54.48                                    
  4 Kapocius, Erikas          19 Nmu Wildcats              NT    2:00.31    2  
       26.84    56.81  1:33.11  2:00.31                                    
  5 Camera, Roberto           20 Nmu Wildcats              NT    2:01.91    1  
       25.71    57.98  1:33.43  2:01.91                                    
  6 Lewis, Levi R             20 Nmu Wildcats              NT    2:08.01  
       27.65  1:00.27  1:38.30  2:08.01                                    
 -- Dies, Evan M              19 Grand Valley              NT   X2:00.41  
       25.66    56.85  1:31.56  2:00.41                                    
 -- Sallee, Trevor A          19 Grand Valley              NT   X2:01.00  
       26.82    58.38  1:33.40  2:01.00                                    
 -- Cabel, Austin T           18 Grand Valley              NT   X2:01.12  
       26.57    58.91  1:33.68  2:01.12                                    
 -- Bloedow, Jonathan W       19 Grand Valley              NT   X2:04.75  
       26.29    59.83  1:36.73  2:04.75                                    
 -- Panzl, Drew J             18 Grand Valley              NT   X2:06.26  
       25.82    59.81  1:36.38  2:06.26                                    
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Northern Michigan University  'A'                      NT    3:34.12   11  
     1) Nelson, Michaela G 18           2) Font-Cantarero, Txell 17       
     3) Perello-Ferrer, Pilar 19        4) Helm, Rachel 21                
       26.08    53.51  1:19.69  1:48.84  2:13.78  2:47.01  3:06.46  3:34.12
  2 Grand Valley State University  'A'                     NT    3:39.51    4  
     1) Peasley, Kelly D 18             2) Farber, Rebecca C 18           
     3) Meeuwsen, Claire E 19           4) Goebel, Melina 21              
       25.63    54.30  1:19.99  1:50.22  2:15.85  2:44.78  3:11.04  3:39.51
  3 Grand Valley State University  'B'                     NT    3:42.00    2  
     1) Weaver, Sidney L 21             2) Shiff, Neta 20                 
     3) Gnewuch, Gabby E 18             4) Kulbaciauskaite, Meda 19       
       27.17    56.77  1:23.06  1:51.16  2:17.30  2:46.80  3:12.94  3:42.00
  4 Northern Michigan University  'B'                      NT    3:46.48  
     1) Vaitkus, Maggie L 20            2) Engesser, Jules A 18           
     3) Melendez-Rivero, Lauren K 18    4) Arakelian, Maria N 18          
       26.85    56.07  1:22.68  1:52.06  2:18.90  2:48.94  3:16.18  3:46.48
  5 Grand Valley State University  'C'                     NT    3:50.31  
     1) Borregard, Dayna L 18           2) Jacob, Erin P 18               
     3) Blair, Cami O 18                4) Brereton, Charlotte W 19       
       27.61    56.91  1:24.30  1:54.74  2:21.88  2:51.65  3:19.60  3:50.31
  6 Northern Michigan University  'C'                      NT    3:57.15  
     1) Rudeen, Riyah R 19              2) Clark, Casie J 20              
     3) Pasquire, Nicola R 21           4) Rasmussen, Stefanie L 20       
       28.02    58.34  1:27.04  1:58.24  2:26.18  2:57.30  3:25.91  3:57.15
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Northern Michigan University  'A'                      NT    3:09.54   11  
     1) Amillo-Escobedo, Ivan 19        2) Kapustin, Maks E 22            
     3) Saman-Khajegi, Amir 24          4) Budai, Lajos 23                
       22.55    46.60  1:09.29  1:34.38  1:57.34  2:22.71  2:44.84  3:09.54
  2 Northern Michigan University  'B'                      NT    3:12.36    4  
     1) Busse, Jon L 20                 2) Reinhold, Jonas 21             
     3) Biclawski, Michael J 21         4) Bauer, Henry P 20              
       23.66    49.31  1:11.73  1:36.40  1:59.11  2:24.61  2:47.55  3:12.36
  3 Grand Valley State University  'A'                     NT    3:12.54    2  
     1) Novikau, Dzmitry 22             2) Vruggink, Cade M 20            
     3) Hart, Jake E 18                 4) Kruse, Markus 20               
       23.39    48.62  1:11.81  1:36.98  1:59.52  2:24.82  2:47.52  3:12.54
  4 Grand Valley State University  'B'                     NT    3:15.49  
     1) Turner, David M 20              2) Goodyear, Jesse 20             
     3) Mullen, Daniel B 20             4) Ganzer, Owen K 19              
       23.61    48.68  1:11.83  1:38.55  2:01.41  2:27.28  2:49.99  3:15.49
  5 Grand Valley State University  'C'                     NT    3:19.78  
     1) Ellis, Noah A 19                2) Grainer, Callaway F 18         
     3) Louria, John M 18               4) Smyth, Tabor A 21              
       22.99    49.91  1:14.53  1:41.08  2:04.14  2:31.02  2:54.14  3:19.78
  6 Northern Michigan University  'C'                      NT    3:28.78  
     1) Konigsberg, Sam N 19            2) Zach, Ondrej 22                
     3) Graydon, Conor A 19             4) Lewis, Levi R 20               
       25.38    53.53  1:18.23  1:45.73  2:09.82  2:37.26  3:01.28  3:28.78
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. Grand Valley State University       159   2. Northern Michigan University        141
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. Grand Valley State University       206   2. Northern Michigan University         94