47 National Champions

268 All-America Awards

Licensed to Gerspacker Regional Aquatic Center - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 11/2/2019 02:50 PM
                     SVSU vs Northern Michigan - 11/2/2019                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Northern Michigan University  'A'                      NT    3:53.57   11  
     1) Helm, Rachel * 21               2) Springhetti, Katharina * 21    
     3) Font-Cantarero, Txell 18        4) Nelson, Michaela G 18          
       27.56    56.48    30.80  1:06.30    27.26    58.17    24.93    52.62
  2 Saginaw Valley State Universit  'A'                    NT    4:06.78    4  
     1) McDowell, Erin G 19             2) Fenneuff, Lisette C 17         
     3) Darbee, Kimble L 20             4) Girgen, Natasha E 18           
       29.97  1:01.10    31.96  1:09.51    28.07  1:00.84    26.54    55.33
  3 Northern Michigan University  'B'                      NT    4:08.63    2  
     1) Joerger, Jenna C 18             2) Clark, Casie J 20              
     3) Spajic, Gabriella D 21          4) Rudeen, Riyah R 19             
       28.60  1:00.03    33.23  1:10.43    28.77  1:01.40    26.73    56.77
  4 Saginaw Valley State Universit  'B'                    NT    4:14.87  
     1) Thomas, Kelsie A 18             2) Stoddard, Kiersten K 18        
     3) Thompson, Sarah E 20            4) Stewart, Hailey N 19           
       30.41  1:02.81    32.63  1:12.24    28.89  1:02.32    27.27    57.50
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Northern Michigan University  'A'                      NT    3:27.45   11  
     1) Budai, Lajos * 23               2) Camera, Roberto 20             
     3) Bauer, Henry P 20               4) Amillo-Escobedo, Ivan 19       
       24.71    50.54    26.52    56.89    23.66    51.95    22.97    48.07
  2 Saginaw Valley State Universit  'A'                    NT    3:38.60    4  
     1) Overmyer, Tyler R 20            2) Caudill, Jared R 19            
     3) Lindquist, Evan R 19            4) Amick, Kyle J 20               
       26.06    54.88    29.18  1:03.48    24.33    53.39    21.74    46.85
  3 Saginaw Valley State Universit  'B'                    NT    3:39.30    2  
     1) Jones, Parker 21                2) Hamilton, Juan-Luke 19         
     3) Langdon, Ryan D 19              4) Rychel, Zachary J 19           
       27.40    57.06    27.64    59.74    24.56    53.78    22.96    48.72
  4 Saginaw Valley State Universit  'C'                    NT   x3:49.64  
     1) Vonsteenburg, Kellen D 20       2) VanCoppenolle, Matthew F 21    
     3) Ross, Brody E 18                4) Sterlitz, Stephen D 19         
       28.06    57.34    30.40  1:07.04    25.18    55.48    23.36    49.78
 -- Northern Michigan University  'B'                      NT         DQ  
     1) Graydon, Conor A 19             2) Konigsberg, Sam N 19           
     3) Reinhold, Jonas * 21            4) Saman-Khajegi, Amir 24         
       27.19    57.56    27.39    59.75    24.13    51.78    22.96    48.04
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pasquire, Nicola R        21 NMU                       NT   10:47.59    9  
      29.61   31.34   32.17   32.66   32.66   32.88   33.15   33.09
      33.34   33.43   33.20   33.36   33.08   33.51   32.71   32.60
      31.90   31.89   31.61   29.40                                
  2 Gastrow, Franny R         18 NMU                       NT   10:47.93    4  
      29.75   31.82   31.74   32.17   32.27   32.27   32.38   32.47
      32.64   32.85   32.74   32.99   33.01   33.01   32.91   33.14
      32.87   32.77   32.73   31.40                                
  3 Springhetti, Katharina *  21 NMU                       NT   10:53.74    3  
      29.30   32.55   32.95   33.39   33.26   33.36   33.37   33.34
      33.36   33.01   32.78   33.10   33.02   33.15   33.03   32.81
      32.81   32.59   32.29   30.27                                
  4 Shipps, Sydney M          19 Saginaw Valley            NT   10:53.92    2  
      28.64   31.36   32.48   32.93   33.31   33.13   33.07   33.52
      33.02   33.48   33.03   33.31   33.30   32.97   32.81   33.20
      32.96   33.11   33.00   31.29                                
  5 Rasmussen, Stef L         20 NMU                       NT  x11:06.20  
      29.91   32.42   32.72   33.29   33.60   33.43   33.65   33.60
      33.65   33.72   33.83   33.71   33.60   33.77   33.69   33.48
      33.77   33.77   33.47   33.12                                
  6 Fenton, Chelsea K         19 Saginaw Valley            NT   11:08.65    1  
      30.25   32.34   32.66   33.07   32.92   33.12   33.61   33.40
      33.41   33.44   33.55   33.78   34.07   33.91   34.05   34.18
      34.30   34.44   34.53   33.62                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zach, Ondrej              22 NMU                       NT    9:40.43    9  
      26.58   28.95   29.64   29.35   29.37   29.17   29.09   29.48
      29.16   29.61   29.62   29.39   29.66   29.13   29.41   29.09
      29.07   29.02   28.83   26.81                                
  2 Martins Rezende, Pedro H  19 Saginaw Valley            NT   10:01.65    4  
      27.27   29.62   29.93   30.49   30.33   30.49   30.64   30.67
      30.56   30.55   30.34   30.04   30.39   30.32   30.32   30.37
      30.18   30.05   29.88   29.21                                
  3 Inman, Isaac M            18 Saginaw Valley            NT   10:06.20    3  
      27.58   29.61   29.94   30.17   30.42   30.57   30.49   30.69
      30.97   30.52   30.39   29.94   30.38   30.49   30.37   30.68
      31.40   30.99   30.85   29.75                                
  4 Combs, Grant J            18 NMU                       NT   10:23.90    2  
      28.83   31.80   31.89   31.50   31.73   31.02   31.23   31.29
      31.22   30.85   31.12   31.34   31.60   31.02   31.38   31.27
      31.48   31.62   31.67   30.04                                
  5 Ely, Zeke E               19 Saginaw Valley            NT   10:33.04    1  
      28.41   30.61   30.95   31.58   31.89   32.20   32.33   31.47
      31.79   30.96   31.20   31.46   31.59   31.58   32.22   32.55
      32.85   32.77   32.64   31.99                                
  6 Piper, Alex G             17 Saginaw Valley            NT  x10:35.80  
      28.28   31.03   31.61   31.62   32.13   32.17   32.09   32.24
      32.01   32.22   32.36   32.52   32.30   32.08   32.12   32.31
      32.30   31.78   31.88   30.75                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Michaela G        18 NMU                       NT    1:55.79    9  
      27.20   29.59   29.67   29.33                                
  2 Girgen, Natasha E         18 Saginaw Valley            NT    1:59.72    4  
      27.89   30.55   30.63   30.65                                
  3 Arakelian, Maria N        18 NMU                       NT    2:00.93    3  
      27.72   30.31   31.51   31.39                                
  4 Darbee, Kimble L          20 Saginaw Valley            NT    2:01.24    2  
      28.06   30.39   31.49   31.30                                
  5 Engesser, Jules A         18 NMU                       NT    2:03.29    1  
      28.53   31.37   32.05   31.34                                
  6 Londergon, Lucy A         19 NMU                       NT   x2:05.56  
      28.68   32.00   32.76   32.12                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Budai, Lajos *            23 NMU                       NT    1:45.13    9  
      24.12   27.12   27.18   26.71                                
  2 Hutchinson, Jayden        21 Saginaw Valley            NT    1:45.46    4  
      24.64   27.26   27.34   26.22                                
  3 Busse, Jon L              20 NMU                       NT    1:45.90    3  
      24.92   26.95   27.61   26.42                                
  4 Bauer, Henry P            20 NMU                       NT    1:48.50    2  
      25.28   28.02   28.22   26.98                                
  5 Lewis, Levi R             19 NMU                       NT   x1:48.68  
      25.38   27.93   28.20   27.17                                
  6 Sterlitz, Stephen D       19 Saginaw Valley            NT    1:51.20    1  
      25.62   28.03   29.01   28.54                                
  7 Rychel, Zachary J         19 Saginaw Valley            NT    1:51.34  
      25.60   27.74   28.74   29.26                                
  8 Whitfield, Cameron T      19 Saginaw Valley            NT   x1:58.09  
      26.46   29.05   30.97   31.61                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Joerger, Jenna C          18 NMU                       NT    1:00.06    9  
      29.16   30.90                                                
  2 McDowell, Erin G          19 Saginaw Valley            NT    1:00.59    4  
      29.45   31.14                                                
  3 Font-Cantarero, Txell     18 NMU                       NT    1:02.05    3  
      30.34   31.71                                                
  4 Thomas, Kelsie A          18 Saginaw Valley            NT    1:03.61    2  
      30.94   32.67                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kapustin, Maks E          22 NMU                       NT      54.40    9  
      26.45   27.95                                                
  2 Kapocius, Erikas          19 NMU                       NT      54.44    4  
      26.94   27.50                                                
  3 Overmyer, Tyler R         20 Saginaw Valley            NT      54.56    3  
      26.36   28.20                                                
  4 Konigsberg, Sam N         19 NMU                       NT      56.71    2  
      27.43   29.28                                                
  5 Jones, Parker             21 Saginaw Valley            NT      56.87    1  
      27.98   28.89                                                
  6 Vonsteenburg, Kellen D    20 Saginaw Valley            NT      57.67  
      28.36   29.31                                                
  7 Graydon, Conor A          19 NMU                       NT     x58.33  
      27.51   30.82                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Briana Y          19 NMU                       NT    1:09.66    9  
      32.49   37.17                                                
  2 Fenneuff, Lisette C       17 Saginaw Valley            NT    1:10.12    4  
      33.07   37.05                                                
  3 Clark, Casie J            20 NMU                       NT    1:10.48    3  
      33.71   36.77                                                
  4 Stoddard, Kiersten K      18 Saginaw Valley            NT    1:13.22    2  
      34.02   39.20                                                
  5 Rudeen, Riyah R           19 NMU                       NT    1:15.04    1  
      35.75   39.29                                                
  6 Elzinga, Katrina J        19 NMU                       NT   x1:17.75  
      36.15   41.60                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Camera, Roberto           20 NMU                       NT      57.93    9  
      27.64   30.29                                                
  2 Caudill, Jared R          19 Saginaw Valley            NT    1:03.23    4  
      29.77   33.46                                                
  3 Biclawski, Michael J      21 NMU                       NT    1:03.74    3  
      30.04   33.70                                                
  4 VanCoppenolle, Matthew F  21 Saginaw Valley            NT    1:05.89    2  
      30.50   35.39                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spajic, Gabriella D       21 NMU                       NT    2:13.16    9  
      30.26   34.21   34.50   34.19                                
  2 Love, Emma J              19 NMU                       NT    2:15.87    4  
      30.69   35.28   35.48   34.42                                
  3 Girgen, Natasha E         18 Saginaw Valley            NT    2:21.13    3  
      31.05   35.34   37.15   37.59                                
  4 Sobell, Alicia M          22 Saginaw Valley            NT    2:23.27    2  
      32.25   36.21   37.55   37.26                                
  5 Thompson, Sarah E         20 Saginaw Valley            NT    2:23.85    1  
      30.81   36.48   38.62   37.94                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zach, Ondrej              22 NMU                       NT    1:59.69    9  
      27.42   31.39   31.29   29.59                                
  2 Combs, Grant J            18 NMU                       NT    2:02.30    4  
      28.64   31.11   31.11   31.44                                
  3 Langdon, Ryan D           19 Saginaw Valley            NT    2:02.60    3  
      27.21   31.12   32.31   31.96                                
  4 Ross, Brody E             18 Saginaw Valley            NT    2:02.62    2  
      27.68   31.94   32.28   30.72                                
  5 Lindquist, Evan R         19 Saginaw Valley            NT    2:02.96    1  
      27.27   32.19   31.49   32.01                                
  6 Hutchinson, Jayden        21 Saginaw Valley            NT   x2:04.68  
      27.30   31.13   32.83   33.42                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helm, Rachel *            21 NMU                       NT      24.60    9  
  2 Engesser, Jules A         18 NMU                       NT      25.69    4  
  3 Stewart, Hailey N         19 Saginaw Valley            NT      26.06    3  
  4 Irelan, Maddy R           21 NMU                       NT      26.37    2  
  5 Cherryhomes, Grace A      17 Saginaw Valley            NT      26.41    1  
  6 Stoddard, Kiersten K      18 Saginaw Valley            NT      26.81  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amick, Kyle J             20 Saginaw Valley            NT      21.60    9  
  2 Amillo-Escobedo, Ivan     19 NMU                       NT      21.65    4  
  3 Bauer, Henry P            20 NMU                       NT      21.89    3  
  4 Hamilton, Juan-Luke       19 Saginaw Valley            NT      21.98    2  
  5 Saman-Khajegi, Amir       24 NMU                       NT      22.18    1  
  6 Kapustin, Maks E          22 NMU                       NT     x22.65  
  7 Whitfield, Cameron T      19 Saginaw Valley            NT      22.79  
  8 Vonsteenburg, Kellen D    20 Saginaw Valley            NT     x23.15  
 -- Irving, Tyler W           19 Saginaw Valley            NT     X22.94  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grossman, Mary B          19 NMU                       NP     265.45    9  
  2 Kimble, Jamie M           21 NMU                       NP     236.70    4  
  3 Caird, Elizabeth          20 Saginaw Valley            NP     210.65    3  
  4 Lafollette, Megan         20 Saginaw Valley            NP     192.55    2  
  5 Spencer, Adelaide         18 Saginaw Valley            NP     160.00    1  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leach, Ryan M             18 NMU                       NP     201.45    9  
  2 Garland, Andrew M         20 NMU                       NP     160.05    4  
  3 Glover, Ryan J            19 NMU                       NP     146.20    3  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Michaela G        18 NMU                       NT      53.12    9  
      25.90   27.22                                                
  2 Joerger, Jenna C          18 NMU                       NT      55.79    4  
      27.02   28.77                                                
  3 Love, Emma J              19 NMU                       NT      55.82    3  
      26.86   28.96                                                
  4 Fenneuff, Lisette C       17 Saginaw Valley            NT      55.86    2  
      26.94   28.92                                                
  5 Arnold, Briana Y          19 NMU                       NT     x56.60  
      27.06   29.54                                                
  6 Rudeen, Riyah R           19 NMU                       NT     x57.49  
      28.02   29.47                                                
  7 Stewart, Hailey N         19 Saginaw Valley            NT      57.78    1  
      27.65   30.13                                                
  8 Cherryhomes, Grace A      17 Saginaw Valley            NT      58.32  
      28.12   30.20                                                
  9 Elzinga, Katrina J        19 NMU                       NT   x1:02.74  
      29.62   33.12                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Budai, Lajos *            23 NMU                       NT      46.55    9  
      22.41   24.14                                                
  2 Reinhold, Jonas *         21 NMU                       NT      47.87    4  
      23.22   24.65                                                
  3 Amick, Kyle J             20 Saginaw Valley            NT      48.03    3  
      22.83   25.20                                                
  4 Hutchinson, Jayden        21 Saginaw Valley            NT      48.35    2  
      23.57   24.78                                                
  5 Saman-Khajegi, Amir       24 NMU                       NT      48.52    1  
      23.74   24.78                                                
  6 Busse, Jon L              20 NMU                       NT     x49.00  
      23.91   25.09                                                
  7 Rychel, Zachary J         19 Saginaw Valley            NT      49.27  
      23.94   25.33                                                
  8 Whitfield, Cameron T      19 Saginaw Valley            NT     x50.32  
      23.71   26.61                                                
 -- Biclawski, Michael J      21 NMU                       NT     X48.84  
      23.51   25.33                                                
 -- Inman, Isaac M            18 Saginaw Valley            NT     X50.30  
      24.09   26.21                                                
 -- Irving, Tyler W           19 Saginaw Valley            NT     X50.80  
      24.17   26.63                                                
 -- Graydon, Conor A          19 NMU                       NT     X51.09  
      24.38   26.71                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helm, Rachel *            21 NMU                       NT    2:02.01    9  
      28.80   31.15   31.62   30.44                                
  2 McDowell, Erin G          19 Saginaw Valley            NT    2:12.35    4  
      30.44   32.99   34.39   34.53                                
  3 Engesser, Jules A         18 NMU                       NT    2:12.48    3  
      31.38   33.31   34.02   33.77                                
  4 Shipps, Sydney M          19 Saginaw Valley            NT    2:14.98    2  
      32.16   34.17   34.59   34.06                                
  5 Thomas, Kelsie A          18 Saginaw Valley            NT    2:17.21    1  
      32.46   35.08   35.03   34.64                                
  6 Arakelian, Maria N        18 NMU                       NT    2:17.69  
      32.37   34.49   35.99   34.84                                
  7 Sobell, Alicia M          22 Saginaw Valley            NT   x2:22.88  
      33.92   35.84   36.62   36.50                                
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Levi R             19 NMU                       NT    2:00.32    9  
      28.28   30.78   30.67   30.59                                
  2 Konigsberg, Sam N         19 NMU                       NT    2:01.89    4  
      28.59   31.00   31.26   31.04                                
  3 Overmyer, Tyler R         20 Saginaw Valley            NT    2:04.02    3  
      27.89   31.09   32.20   32.84                                
  4 Vonsteenburg, Kellen D    20 Saginaw Valley            NT    2:08.98    2  
      30.51   32.67   32.97   32.83                                
  5 Jones, Parker             21 Saginaw Valley            NT    2:10.07    1  
      30.43   33.08   34.11   32.45                                
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Springhetti, Katharina *  21 NMU                       NT    2:24.83    9  
      32.99   36.87   37.41   37.56                                
  2 Clark, Casie J            20 NMU                       NT    2:34.26    4  
      35.36   39.19   39.66   40.05                                
  3 Darbee, Kimble L          20 Saginaw Valley            NT    2:34.38    3  
      34.83   38.84   40.12   40.59                                
  4 Spajic, Gabriella D       21 NMU                       NT    2:34.58    2  
      35.42   38.97   40.09   40.10                                
  5 Stoddard, Kiersten K      18 Saginaw Valley            NT    2:49.19    1  
      35.33   41.81   45.87   46.18                                
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Camera, Roberto           20 NMU                       NT    2:08.49    9  
      28.81   32.87   33.67   33.14                                
  2 Hamilton, Juan-Luke       19 Saginaw Valley            NT    2:15.01    4  
      29.15   33.67   34.61   37.58                                
  3 Caudill, Jared R          19 Saginaw Valley            NT    2:19.25    3  
      30.32   34.82   36.34   37.77                                
  4 VanCoppenolle, Matthew F  21 Saginaw Valley            NT    2:25.33    2  
      32.10   36.73   38.25   38.25                                
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arakelian, Maria N        18 NMU                       NT    5:14.63    9  
      29.60   31.54   32.26   32.00   31.98   31.93   31.94   31.35
      31.39   30.64                                                
  2 Fenton, Chelsea K         19 Saginaw Valley            NT    5:25.69    4  
      30.18   32.34   32.92   33.09   33.05   33.16   32.97   32.86
      32.91   32.21                                                
  3 Girgen, Natasha E         18 Saginaw Valley            NT    5:28.23    3  
      30.15   33.18   33.12   33.02   33.25   32.89   33.27   33.29
      33.36   32.70                                                
 -- Pasquire, Nicola R        21 NMU                       NT   X5:15.91  
      29.29   31.80   32.11   32.25   32.21   31.86   32.02   31.88
      31.94   30.55                                                
 -- Gastrow, Franny R         18 NMU                       NT   X5:22.37  
      29.37   31.73   31.99   32.56   32.41   32.74   32.92   33.12
      33.01   32.52                                                
 -- Rasmussen, Stef L         20 NMU                       NT   X5:29.55  
      30.15   32.51   32.45   32.72   33.09   33.65   34.12   33.98
      33.90   32.98                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amillo-Escobedo, Ivan     19 NMU                       NT    4:49.67    9  
      26.01   28.94   29.65   29.87   29.91   29.91   29.69   29.07
      28.88   27.74                                                
  2 Martins Rezende, Pedro H  19 Saginaw Valley            NT    4:53.01    4  
      27.40   29.76   30.06   29.96   30.18   29.93   29.72   29.39
      29.10   27.51                                                
  3 Inman, Isaac M            18 Saginaw Valley            NT    4:54.11    3  
      27.71   29.88   29.79   29.93   29.89   29.60   29.99   29.81
      29.28   28.23                                                
  4 Ely, Zeke E               19 Saginaw Valley            NT    5:03.65    2  
      27.02   31.00   30.20   30.31   31.16   30.62   30.89   30.97
      31.23   30.25                                                
  5 Piper, Alex G             17 Saginaw Valley            NT   x5:09.13  
      27.98   30.94   31.68   31.35   30.95   30.85   31.54   31.66
      31.65   30.53                                                
 -- Kapocius, Erikas          19 NMU                       NT   X4:51.57  
      26.53   28.73   29.54   29.76   30.02   30.30   29.92   30.18
      29.09   27.50                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Font-Cantarero, Txell     18 NMU                       NT      58.54    9  
      28.74   29.80                                                
  2 Thompson, Sarah E         20 Saginaw Valley            NT    1:02.57    4  
      29.72   32.85                                                
 -- Joerger, Jenna C          18 NMU                       NT   X1:00.45  
      28.43   32.02                                                
 -- Love, Emma J              19 NMU                       NT   X1:00.62  
      28.58   32.04                                                
 -- Londergon, Lucy A         19 NMU                       NT   X1:03.87  
      30.10   33.77                                                
 -- Fenneuff, Lisette C       17 Saginaw Valley            NT   X1:03.93  
      29.83   34.10                                                
 -- Rudeen, Riyah R           19 NMU                       NT   X1:04.31  
      30.37   33.94                                                
 -- Elzinga, Katrina J        19 NMU                       NT   X1:16.42  
      34.14   42.28                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bauer, Henry P            20 NMU                       NT      51.95    9  
      23.93   28.02                                                
  2 Lindquist, Evan R         19 Saginaw Valley            NT      52.03    4  
      23.99   28.04                                                
  3 Langdon, Ryan D           19 Saginaw Valley            NT      54.57    3  
      24.98   29.59                                                
  4 Sterlitz, Stephen D       19 Saginaw Valley            NT      54.67    2  
      25.88   28.79                                                
  5 Ross, Brody E             18 Saginaw Valley            NT     x56.28  
      25.90   30.38                                                
 -- Kapustin, Maks E          22 NMU                       NT     X53.68  
      24.56   29.12                                                
 -- Reinhold, Jonas *         21 NMU                       NT     X53.87  
      25.45   28.42                                                
 -- Combs, Grant J            18 NMU                       NT     X56.15  
      26.74   29.41                                                
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caird, Elizabeth          20 Saginaw Valley            NP     249.60    9  
 -- Grossman, Mary B          19 NMU                       NP    X243.45  
 -- Kimble, Jamie M           21 NMU                       NP    X234.30  
 -- Lafollette, Megan         20 Saginaw Valley            NP    X200.75  
 -- Spencer, Adelaide         18 Saginaw Valley            NP    X167.35  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leach, Ryan M             18 NMU                       NP     193.90    9  
 -- Glover, Ryan J            19 NMU                       NP    X148.30  
 -- Garland, Andrew M         20 NMU                       NP    X140.45  
 
Event 29  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Font-Cantarero, Txell     18 NMU                       NT    4:41.49    9  
      29.49   33.32   36.76   36.34   42.12   42.16   31.25   30.05
  2 Shipps, Sydney M          19 Saginaw Valley            NT    4:50.17    4  
      32.25   38.39   37.04   36.28   41.82   42.19   31.65   30.55
  3 Darbee, Kimble L          20 Saginaw Valley            NT    4:50.24    3  
      30.69   35.34   37.89   36.84   41.91   42.52   33.66   31.39
  4 Sobell, Alicia M          22 Saginaw Valley            NT    4:59.39    2  
      32.22   36.14   37.87   37.42   43.97   44.42   34.28   33.07
 -- Springhetti, Katharina *  21 NMU                       NT   X4:42.17  
      30.70   36.29   38.18   37.15   37.57   38.62   32.50   31.16
 -- Spajic, Gabriella D       21 NMU                       NT   X4:42.65  
      29.77   33.25   37.19   36.08   40.67   41.86   32.34   31.49
 -- Clark, Casie J            20 NMU                       NT   X4:52.89  
      30.57   35.10   38.39   39.37   40.42   41.52   34.49   33.03
 
Event 30  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reinhold, Jonas *         21 NMU                       NT    4:16.00    9  
      27.02   30.41   34.09   33.45   36.80   37.53   29.22   27.48
  2 Martins Rezende, Pedro H  19 Saginaw Valley            NT    4:26.87    4  
      28.48   32.69   34.38   33.85   39.10   39.44   30.47   28.46
  3 Caudill, Jared R          19 Saginaw Valley            NT    4:29.48    3  
      28.47   33.95   34.38   34.94   37.97   37.89   31.49   30.39
  4 Ross, Brody E             18 Saginaw Valley            NT    4:36.98    2  
      28.82   34.13   38.65   37.86   38.10   38.25   32.87   28.30
  5 VanCoppenolle, Matthew F  21 Saginaw Valley            NT   x4:43.32  
      28.54   35.03   38.32   38.26   37.90   40.50   33.81   30.96
 -- Kapocius, Erikas          19 NMU                       NT   X4:18.35  
      27.89   33.53   32.93   32.95   37.03   36.71   29.35   27.96
 -- Zach, Ondrej              22 NMU                       NT   X4:18.86  
      26.09   29.62   34.60   33.85   39.35   39.27   29.12   26.96
 -- Lewis, Levi R             19 NMU                       NT   X4:22.63  
      28.39   33.21   33.42   33.75   37.42   37.19   29.39   29.86
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Northern Michigan University  'A'                      NT    1:39.06   11  
     1) Nelson, Michaela G 18           2) Irelan, Maddy R 21             
     3) Engesser, Jules A 18            4) Helm, Rachel * 21              
       24.86    25.30    24.82    24.08                                    
  2 Saginaw Valley State Universit  'A'                    NT    1:42.52    4  
     1) Fenneuff, Lisette C 17          2) Stewart, Hailey N 19           
     3) McDowell, Erin G 19             4) Shipps, Sydney M 19            
       25.98    26.02    25.10    25.42                                    
 -- Northern Michigan University  'B'                      NT   X1:45.49  
     1) Love, Emma J 19                 2) Gastrow, Franny R 18           
     3) Pasquire, Nicola R 21           4) Arakelian, Maria N 18          
       26.00    26.63    26.16    26.70                                    
 -- Northern Michigan University  'C'                      NT   X1:48.82  
     1) Rudeen, Riyah R 19              2) Rasmussen, Stef L 20           
     3) Elzinga, Katrina J 19           4) Londergon, Lucy A 19           
       27.07    27.15    28.03    26.57                                    
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Northern Michigan University  'A'                      NT    1:24.40   11  
     1) Camera, Roberto 20              2) Biclawski, Michael J 21        
     3) Amillo-Escobedo, Ivan 19        4) Budai, Lajos * 23              
       21.36    21.24    21.12    20.68                                    
  2 Saginaw Valley State Universit  'B'                    NT    1:29.97    4  
     1) Langdon, Ryan D 19              2) Ely, Zeke E 19                 
     3) Rychel, Zachary J 19            4) Sterlitz, Stephen D 19         
       23.17    22.40    22.39    22.01                                    
  3 Saginaw Valley State Universit  'C'                    NT    1:32.63    2  
     1) Overmyer, Tyler R 20            2) Jones, Parker 21               
     3) Piper, Alex G 17                4) Inman, Isaac M 18              
       23.23    22.10    23.78    23.52                                    
  4 Saginaw Valley State Universit  'A'                    NT   x1:33.49  
     1) Lindquist, Evan R 19            2) Whitfield, Cameron T 19        
     3) Hamilton, Juan-Luke 19          4) Amick, Kyle J 20               
       22.77    22.11    21.67    26.94                                    
 -- Northern Michigan University  'B'                      NT   X1:27.66  
     1) Kapustin, Maks E 22             2) Graydon, Conor A 19            
     3) Busse, Jon L 20                 4) Saman-Khajegi, Amir 24         
       22.19    22.05    21.91    21.51                                    
 -- Northern Michigan University  'C'                      NT   X1:33.05  
     1) Lewis, Levi R 19                2) Combs, Grant J 18              
     3) Glover, Ryan J 19               4) Leach, Ryan M 18               
       23.11    23.52    22.94    23.48